4 szybkie sposoby na schłodzenie mieszkania w czasie fali upałów

jak ochłodzić mieszkanie

ania Ogólna

Czy myśl o tym, że w Twoim mieszkaniu jest gorąco i duszno o tej porze roku przyprawia Cię o koszmary? Rozumiemy to, z falami upałów coraz częściej, utrzymanie chłodu w mieszkaniu podczas fali upałów jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. I choć większość ludzi będzie musiała radzić sobie ze szczytem lata jeszcze przez kilka tygodni, to jeśli mieszkasz w mieście, istnieje szansa, że fala upałów dopadła cię wcześniej niż się spodziewałeś. Cóż, nie wpadaj jeszcze w panikę! Czytaj dalej, aby poznać kilka pomocnych wskazówek, jak utrzymać chłód w domu podczas tych gorących dni bez rozbijania banku lub poświęcania komfortu.

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Utrzymanie mieszkania w chłodzie podczas fali upałów będzie trudniejsze niż w innych porach roku.  Dlatego tak ważne jest, aby zacząć myśleć o chłodzeniu mieszkania, gdy tylko pogoda zacznie się ocieplać. Więc następnym razem, gdy nadejdzie fala upałów i Twoje mieszkanie będzie się czuło jak piekarnik, wiesz dokładnie co robić.

Zmień swoje żarówki na LED

Jakkolwiek głupio by to nie brzmiało, jakość żarówek, które masz w swoim domu może zrobić dużą różnicę. Jeśli masz żarówki żarowe, będą one wytwarzać dużo ciepła, co spowoduje nagrzanie Twojego domu. Natomiast diody LED są znacznie bardziej energooszczędne, ponieważ wytwarzają bardzo mało ciepła. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, ponieważ każdy drobiazg może wpłynąć na temperaturę w Twoim domu. Jeśli nie jesteś pewien, jaką masz żarówkę, sprawdź opakowanie – powinna być na nim informacja, czy jest to żarówka żarowa czy LED. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz wymienić je na żarówki LED, które są stosunkowo tanie i natychmiast sprawią, że Twój dom będzie wyglądał cieplej i przytulniej!

Otwórz okna na noc

Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na to, by mieć otwarte okna przez cały dzień, masz szczęście! Jeśli, jak większość ludzi, musisz trzymać okna zamknięte ze względu na prywatność lub chłodzenie, to nadal masz opcje, aby utrzymać swoje mieszkanie od uzyskania absurdalnie gorącej temperatury. Otwórz okna w nocy, aby wpuścić chłodne powietrze i zamknij je zanim wzejdzie słońce. Pozwoli to na obniżenie temperatury na tyle, aby zrobić różnicę i nie będziesz musiał poświęcać komfortu posiadania otwartych okien w ciągu dnia.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu z oknami uchylnymi, możesz również spróbować użyć zewnętrznego wentylatora, aby wciągnąć świeże powietrze i stworzyć naturalne chłodzenie.

Zainstaluj markizy i wentylatory sufitowe

Jeśli masz miejsce, możesz zainstalować markizy na oknach, aby zablokować część promieni słonecznych i zmniejszyć ilość ciepła dostającego się do mieszkania. Podobnie, możesz zainstalować wentylatory sufitowe, które będą unosić gorące powietrze i cyrkulować chłodniejsze. Pamiętaj jednak, że mimo iż wentylatory sufitowe mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 7°C, nie są one w stanie zastąpić klimatyzacji. Jeśli jednak nie masz pieniędzy na klimatyzację, nie możesz się pomylić z instalacją kilku wentylatorów sufitowych.

Użyj przenośnych wentylatorów

Jeśli nie możesz zmienić okien lub zainstalować markiz, nadal możesz uzyskać trochę ulgi, kupując małe przenośne wentylatory. Możesz je ustawić na podłodze i postawić na stole lub komodzie, aby skierować przepływ powietrza tam, gdzie jest to potrzebne.

Są one szczególnie pomocne, jeśli pracujesz w gorącym biurze. Postaw je na biurku i skieruj strumień powietrza wprost na komputer i klawiaturę, gdzie ciepło jest najbardziej intensywne. Być może nie uda Ci się w pełni schłodzić całego pomieszczenia, ale przenośny wentylator może w znacznym stopniu przyczynić się do zapewnienia Ci komfortu.

Pamiętaj jednak, że w ciągu dnia nie będą one tak skuteczne. Jeśli potrzebujesz ochłodzić pokój w ciągu dnia, możesz chcieć zainwestować w większy wentylator.

Włącz klimatyzację

Ok, więc spróbowałeś wszystkiego, co zasugerowaliśmy, a twoje mieszkanie nadal jest gorące jak sauna. Nadszedł czas, aby spoważnieć i włączyć klimatyzację. Wiemy, to nie jest dokładnie tanie lub ekologiczne, ale istnieją sposoby, aby zmniejszyć koszty i uczynić je bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Trzymaj okna zamknięte tak często, jak to możliwe i staraj się trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego w ciągu dnia. A jeśli chodzi o chłodzenie mieszkania, te szybkie i łatwe wskazówki sprawią, że będzie to wielka różnica. Więc śmiało, weź głęboki oddech i postaraj się nie spocić!

You May Also Like..

Uprawa marihuany outdoor

Nasiona marihuany outdoor już od dłuższego czasu cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Pamiętajmy o tym, że w naszym […]

pendrive

Co to jest pamięć USB dla dzieci? Jak może wyglądać?

Pamięć USB dla dzieci to urządzenie pamięci masowej, na którym można nadrukować kreskówki, obrazki lub dowolny obrazek wybrany przez dziecko. […]

etui na airpods

Ładne i atrakcyjne etui na airpods – jak je znaleźć?

Etui Airpod to produkt, który chroni Twoje etui Airpods przed uszkodzeniem i nadaje mu nowy wygląd. Opakowanie na airpods wykonane […]