Kupno porcelany – na co zwrócić uwagę?

zastawa kuchenna

ania Kulinaria

Porcelana to wyjątkowy materiał, który ze względu na swoje niepowtarzalne walory estetyczne oraz użytkowe wykorzystywany jest od setek lat. Współcześnie najczęściej można spotkać się z zastawą porcelanową, aczkolwiek nie jest to jedyny sposób wykorzystania tego materiału. W wielu przypadkach może ona również znaleźć zastosowanie w produkcji różnorodnych wyrobów artystycznych i gospodarczych. Jak wybrać wysokiej jakości porcelanę?

Podstawowe rodzaje porcelany

Aby móc wybrać najwyższej jakości porcelanę należy wiedzieć, że współcześnie producenci zaoferować mogą dwa rodzaje tego materiału. Współcześnie na rynku odnaleźć można zarówno tak zwaną porcelanę twardą, jak i porcelanę miękką. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze surowcem, w którego składzie znajduje się duża ilość kaolinu, kwarcu oraz skalenia. Ze względu na ich obecności tego rodzaju porcelana wyróżnia się wyjątkową bielą oraz prześwitami.

Z tego względu najczęściej jest ona wykorzystywana do produkcji zastawy stołowej. Przykładem może być zastawa Lubiana. Z kolei porcelana miękka to materiał, w którego składzie znajduje się mniejsza ilość wcześniej wspomnianego kaolinu, kwarcu oraz skalenia. W praktyce oznacza to, tego rodzaju porcelana charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością mechaniczną oraz niższymi walorami estetycznymi. Właśnie z tego powodu najczęściej jest ona używana do tworzenia różnorodnych wyrobów gospodarczych oraz artystycznych.

Wysokiej jakości porcelana – na co zwrócić uwagę?

Wybierając zastawę do domu lub restauracji, należy mieć wiedzę nie tylko na temat rodzajów oferowanej porcelany, ale również na temat cech, które wyróżniają wysokiej jakości porcelanę. Przede wszystkim najwyższej jakości zastawa, to taka, jak porcelana Lubiana. Odznacza się ona doskonałą przejrzystością oraz cienkością. W praktyce oznacza to, że im cieńsza porcelana oraz im mniej ma ona odcieni szarości, tym lepiej!

Warto jednak mieć na uwadze, że rodzaj porcelany, jej przejrzystość, biel oraz cienkość nie są jedynymi wyznacznikami jakości oraz ceny. Należy podkreślić, że najdroższa zastawa porcelanowa to ta, która posiada również różnego rodzaju zdobienia. Oczywiście najwyższą cenę osiągają te modele, które zdobione są ręcznie. Niemały wpływ na ostateczną jakość i cenę zastawy ma również jej faktura. Najwyżej cenione są zastawy gładkie posiadające jednolity kolor.

You May Also Like..